معرفی و بررسی

کابل شبکه چیست؟ بررسی انواع کابل لن

کابل شبکه چیست؟ مثل بسیاری از کابل‌های دیگه کابل LAN از تعدادی سیم‌های مسی تشکیل شده که باهدف اتصال بین رایانه‌ها، سوئیچ‌ها و روتر‌ها کاربرد داره.

کابل لن چیست؟ برای دسترسی به اینترنت راه و روش‌های متفاوتی وجود داره. شما می‌تونید به دو حالت بی‌سیم یا توسط کابل به اینترنت متصل بشید. ایده برقراری ارتباط به‌صورت دیجیتال ابتدا در سال ۱۸۴۴ توسط دانشمندی به اسم ساموئل مورس مطرح شد که به اختراع تلگراف انجامید. اما نحوه ارتباط دیجیتال در امروز با چیزی که در آن دوره بوده بسیار متفاوت هست. جالبه بدونید در اون سال‌ها در هر ثانیه حداکثر تا دو خط توسط تلگراف دریافت می‌شد که با سرعت امروز اصلاً قابل قیاس نیست. قصد داریم در این مقاله راجع به انواع کابل لن و شبکه صحبت کنیم.

انواع کابل شبکه

بعد از پاسخ به سؤال کابل شبکه چیست؟ به بررسی انواع کابل می‌رسیم. انواع کابل لن یا شبکه میتونه به‌صورت فیبر نوری، زوج‌های به هم تابیده (همان سیم لن) و یا کواکسیال ساخته شده باشه که مثل تمام تجهیزات شبکه، در فروشگاه تجهیزات شبکه عرضه می‌شه. البته کابل کواکسیال دیگه کاربردی نداره به این دلیل که قدرت انعطاف بسیار کم و همچنین محدودیت اندازه باعث شده کاربرد کمتری داشته باشه. کابل مورداستفاده برای مصارف خانگی کابل زوج به هم تابیده است.

 کابل‌های زوج به هم تابیده برای ارسال اطلاعات و داده به شبکه کاربرد دارن. اختراع این کابل به سال ۱۹۷۰ و اختراع تلفن برمیگرده. این کابل طی این چند دهه نقش بزرگی در ارتباطات انسان داشته که تا امروز هم مورداستفاده قرار می‌گیره. این کابل همچنین در اواخر قرن ۱۹ میلادی به‌عنوان استاندارد اترنت معرفی شد.

کابل شبکه چیست
کابل شبکه چیست

از نظر سرعت انتقال داده

کابل شبکه امروزی در ابتدا به‌عنوان Cat3 معرفی و عرضه شدن. سرعت این کابل حداکثر تا 1 مگابیت در ثانیه بود که در سال‌های بعدی و با ارتقاء این کابل‌ها، سرعت آنها بهبود یافته و تونستن تا 16 مگابیت در ثانیه سرعت انتقال داده رو افزایش بدن. اما امروزه کابل شبکه باتوجه‌به استاندارد category به انواع کابل‌های زیر تقسیم می‌شه:

 • Cat5e
 • Cat5
 • Cat6a
 • Cat6
 • Cat7
 • Cat8

کابل شبکه Cat5

این کابل و پچ کورد شبکه اولین نسل کابل‌های شبکه اترنت است که سال‌ها در اکثر شبکه‌ها استفاده می‌شد. البته به معنی بی استفاده بودن این کابل نیست و هنوز هم کاربرد داره. در کابل‌های لن سه مؤلفه برای انتخاب و مقایسه استفاده میشه. این مؤلفه‌ها شامل سرعت انتقال، فرکانس و حداکثر طول است.

مشخصات برای کابل Cat5 به شرح زیر است:

 • حداکثر طول: 100 متر
 • سرعت انتقال: 100 مگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 100 مگاهرتز

کابل شبکه Cat5e

نسل بعدی و جدیدتر از Cat5، با نام کابل شبکه Cat5e به بازار عرضه میشه. درکل حرف e در کابل‌های شبکه به معنی نسل جدید و یا توسعه‌یافته نسل قبلی هست. 

 • حداکثر طول: 100 متر
 • فرکانس: 100 مگاهرتز (حداکثر تا 350)
 • سرعت انتقال: 1000 مگابیت در ثانیه

کابل شبکه Cat6

پس از توسعه‌ها و بهبودهای کابل نسل سری ۵، به نسل سری ۶ یعنی کابل شبکه Cat6 می‌رسیم. استفاده از این کابل به‌صورت سراسری و در شبکه‌هایی که نیاز به‌سرعت بالایی دارند بسیار کاربردی است.

 • . حداکثر طول: 100 متر
 • فرکانس: 250 مگاهرتز (حداکثر تا 550)
 • سرعت انتقال: 1000 مگابیت در ثانیه
 • طول مؤثر 55 متر

سری استاندارد Cat6، قابلیت جدید طول مؤثر رو داره. طول مؤثر یعنی کابل شبکه cat6 تا حداکثر ۵۵ متر این کابل شبکه میتونه با ماکسیمم سرعت انتقال خود یعنی ۱۰ گیگابیت در ثانیه اطلاعات و داده‌ها رو منتقل کنه. البته این کابل به‌صورت شیلدار و بدون شیلد به بازار عرضه میشه. که بسته به نیاز کاربر قابل خرید هستن.

کابل شبکه Cat6a

این نسل کابل یعنی Cat6a نسخه بهبودیافته نسل قبلی خود یعنی Cat6 است که اطلاعات دقیق‌تر رو در سطر پایین مشاهده می‌کنین:

 • حداکثر طول: 100 متر
 • فرکانس: 500 مگاهرتز (حداکثر 550)
 • سرعت: 10 گیگابیت در ثانیه
 • طول مؤثر: 100 متر

همونطور که مشاهده می‌کنید نسل بهبودیافته یعنی Cat6، معایب نسل قبل خود رو به‌خوبی جبران کرده و مشکل طول مؤثر کم در نسل قبل، به‌خوبی جبران شده. همین ویژگی باعث شده این کابل شبکه به‌راحتی در شبکه‌های امروزی و مدرن کاربردی باشه. این نسل از کابل هم به دو صورت شیلددار و بدون شیلد به بازار عرضه میشه. کابل شبکه بلدن، لگراند و نگزنس دارای استاندارد cat6a هستند.

کابل شبکه Cat7

این نسل رو می‌تونیم از پیشرفته‌ترین نسل کابل تا امروز نام ببریم. کابل Cat7 بهبود‌ها و پیشرفت‌های بسیار خوبی در ساختار خود داره. در سطر بعدی ویژگی‌های این نسل رو مشاهده می‌کنید:

 • حداکثر طول: 100 متر
 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس 600 مگاهرتز

از پیشرفت‌های قابل‌توجه این نسل افزایش فرکانس ۶۰۰ مگاهرتزی است. این کابل از نظر ساختار هم به دو روکش داخلی مجهز شده. این قابلیت باعث میشه تداخل سیگنال و نویز شدیداً کاهش داشته باشه. کابل شبکه نگزنس دارای استاندارد cat7 است.

کابل Cat8

در آخر برای پاسخ به سوال کابل شبکه چیست؟ باید آخرین نسل و به‌روزترین کابل شبکه موجود، که کابل Cat8 نام داره رو بررسی کنیم. این کابل ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای داره که فقط به‌صورت شیلدار تولید و عرضه میشه: 

 • حداکثر طول 30 متر
 • سرعت انتقال: 40 گیگابیت
 • فرکانس 2000 مگاهرتز

همان‌طور که مشاهده می‌کنین، سرعت انتقال فرکانس این نسل بسیار فوق‌العاده است. البته باید در نظر گرفت که هزینه این نسل از کابل شبکه بسیار بالاتر از نسل قبلیه. همین دلیل باعث شده که مورد توجه شبکه‌هایی قرار بگیره که به‌سرعت بسیار بالایی برای انجام کارهای خود نیاز دارن.  این کابل هم، مانند نسل قبلی از دو روکش در درون خودش استفاده می‌کنه تا تداخل نویز و سیگنال به حداقل برسه. این نوع کابل رو گاهی برای بهترین کابل شبکه گیمینگ هم معرفی می‌کنن.

انواع کابل شبکه

از نظر ساختار شیلد و فویل

انواع کابل شبکه رو میشه از نظر نوع ساختاری که داره و دارا بودن شیلد یا فویل هم دسته‌بندی کرد. انواع کابل شبکه از این نظر به صورت کلی به دو گروه کابل شبکه UTP و کابل شبکه SFTP تقسیم میشن. تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP بیشتر در میزان جلوگیری از اختلال و نویزهای الکترومغناطیسی تاثیرگذاره که این ویژگی رو در این دو دسته کابل توضیح می‌دیم:

کابل شبکه UTP

حرف U در اسم این نوع از کابل شبکه به معنی Unshielded Twisted Pair هست که در واقع دارا نبودن شیلد و فویل در اطراف سیم‌های داخلی کابل شبکه رو نشون میده. کابل شبکه UTP در مقابل نویز و اختلال الکترومغناطیسی مقاومت نداره و معمولا در شبکه‌هایی که اختلال کمتری دارن مورد استفاده قرار می‌گیره. این نوع از کابل شبکه قیمت کمتری نسبت به کابل شیلدار داره.

کابل شبکه SFTP

کابل شبکه چیست و کابل SFTP چه ویژگی‌هایی دارد؟ این نوع از کابل برخلاف نوع قبلی، در اطراف سیم‌های داخلی خود فویل و شیلد داره که باعث میشن کابل در مقابل انواع نویز مقاومت داشته باشه و اختلالی در انتقال دیتا اتفاق نیافته. کابل شبکه SFTP مخفف عبارت Screened Fully shielded Twisted Pair هست که به معنی دارا بودن شیلد کامل هست.

کابل شبکه UTP و SFTP

 برند‌های کابل شبکه در بازار

در زمینه شرکت‌های تولیدی کابل شبکه می‌تونیم به کابل شبکه لگراند، کابل شبکه نگزنس و کابل شبکه بلدن اشاره کنیم. این شرکت‌ها در دنیا از باکیفیت‌ترین برندهای تولید کننده تجهیزات شبکه هستند. تنوع محصولات این شرکت‌ها بسیار زیاد است که باتوجه به نیاز و ویژگی‌ها، میتونین محصول مورد نیازتون رو تهیه کنین. اجازه بدین کمی با این برندها کمی بیشتر آشنا بشیم:

کابل شبکه لگراند

لگراند یکی از اولین برندهایی هست که با اومدن اسم کابل شبکه به ذهن‌ها می‌رسه. legrand علاوه بر کابل شبکه و پچ کورد، انواع تجهیزات شبکه دیگه هم تولید می‌کنه که استفاده از مواد اولیه با کیفیت و تنوع محصولات از ویژگی‌های اصلی تجهیزات تولید شده این برنده. برای آشنایی با انواع تجهیزات شبکه لگراند می‌تونید مقاله اختصاصی مربوط به این موضوع رو مطالعه کنید.

کابل شبکه بلدن

belden هم یکی از برندهای پیشرو در صنعت کابل شبکه و سایر تجهیزات شبکه هست که در سالهای طولانی تونسته محبوبیت خودش رو حفظ کنه. انواع کابل شبکه بلدن با کتگوری‌های مختلف و انواع روکش‌ها و فویل‌ها و شیلدهای متنوع و برای برطرف کردن نیازهای شبکه‌های مختلف طراحی، تولید و عرضه میشه. برای آشنایی بیشتر با این برند می‌تونید تاریخچه برند بلدن رو هم مطالعه کنید.

کابل شبکه نگزنس

در پاسخ به سوال کابل شبکه چیست و معرفی بهترین برندهای کابل شبکه، نمیشه برند نگزنس رو جا انداخت. نگزنس یکی از بهترین تولیدکنندگان کابل شبکه در دنیا هست که محصولات خودش رو با تنوع بالا و قیمت مقرون به صرفه به تعداد زیادی از کشورهای جهان ارسال می‌کنه. در بازار ایران هم شما می‌تونید انواع کابل شبکه نگزنس رو با خیال راحت خریداری کرده و در شبکه خودتون استفاده کنید.

انواع رنگ‌بندی کابل شبکه

در پاسخ به سوال کابل شبکه چیست باید بگیم که رنگ‌بندی کابل شبکه به هدف تشخیص کابل‌ها در هنگام سیم‌کشی شبکه کاربرد داره. به همین جهت رعایت رنگ‌بندی استاندارد باعث میشه هنگام اتصال به شبکه، برقراری ارتباط راحت‌تر باشه. به همین جهت هر نوع از کابل شبکه دارای ترکیب رنگ خاص خودشون هستن. برای مثال کابل شبکه Cat5 و Cat6 به ترتیب از استانداردهای T-568A و T-568B استفاده می‌کنن. ترتیب رنگ کابل شبکه استاندارد T-568B ترکیب زیر است:

 (سفید، نارنجی، نارنجی)، (سفید، سبز، آبی)، (سفید، آبی، سبز)، (سفید، قهوه‌ای، قهوه‌ای)

رنگ بندی کابل شبکه
رنگ‌بندی کابل شبکه

حرف آخر

همان‌طور که در مقاله مطالعه کردین، سعی کردیم به سؤال کابل شبکه چیست پاسخ کاملی بدیم. کابل شبکه یکی از مهم‌ترین بخش‌های شبکه هست که بدون اون ارتباط بین اجزای شبکه غیرممکن هست. انتخاب صحیح کابل شبکه علاوه بر نیاز کاربر، باید سه فاکتور رو به‌خوبی مدنظر بگیرید:

 • فرکانس
 • حداکثر سرعت
 • فاصله بین تجهیزات شبکه

البته توصیه می‌کنیم بعد از تسلط کامل بر شرایط و نیازهای شبکه خودتون، برای انتخاب بهترین کابل شبکه متناسب با شبکه، راهنمای خرید کابل شبکه رو هم مطالعه کرده و با بررسی ویژگی‌ها و فاکتورهای لازم از یک کابل شبکه گزینه مناسب رو انتخاب کرده و خریداری کنید.

سوالات متداول

پر سرعت‌ترین کابل شبکه کدوم مدل است؟

کابل لن Cat8 سریع‌ترین و بیش‌ترین فرکانس رو در اختیار کاربر قرار می‌ده.

آیا تفاوت رنگ کابل‌ها نشان‌دهنده کیفیت کابل هست؟

خیر، رنگ‌بندی کابل‌ها فقط برای راحت‌تر تشخیص دادن نوع کابله و در کیفیت تاثیری نداره.

چه برند از کابل شبکه رو بخریم؟

سه برند کابل شبکه نگزنس، لگراند و کابل شبکه بلدن از شرکت‌های مطمئن و باکیفیت این صنعت هستن.

برای خرید کابل لن باکیفیت چه پارامترهایی رو مد نظر داشته‌باشیم؟

برای خرید کابل شبکه، باید نیازتون نسبت به سه فاکتور اصلی رو بررسی کنین. این سه فاکتور شامل فرکانس، حداکثر سرعت و فاصله بین تجهیزات شبکه هست.

انواع کابل لن براساس طول مؤثر کدوم مدل‌ها هستن؟

Cat6 و Cat6a از انواع کابل lan هستن که طول موثر خوبی دارن.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x