معرفی و بررسی

آشنایی با انواع تجهیزات پسیو شبکه

با گسترش نقش اینترنت، نقش شبکه و استفاده از شبکه‌های کامپیوتری هم پررنگ‌تر شد. در حال حاضر هزاران شبکه وجود دارن که از تجهیزات شبکه ساخته شدن. تجهیزات شبکه به‌طور کلی به دو دسته‌ تجهیزات اکتیو (فعال) و تجهیزات پسیو (غیرفعال) تقسیم میشن. در ادامه شما رو با انواع تجهیزات پسیو شبکه آشنا می‌کنیم. شناخت این تجهیزات در راه‌اندازی شبکه و ایجاد سازگاری بین تجهیزات پسیو و اکتیو ضروریه. با ما همراه باشید.

کاربرد انواع تجهیزات پسیو شبکه

انواع تجهیزات پسیو شبکه زیرساخت شبکه رو تشکیل میدن، دقیقا مثل ستون یک ساختمان. این تجهیزات در کیفیت، نحوه‌ عملکرد و مدیریت شبکه نقش اساسی دارن. برای مثال کابل شبکه یکی از مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه است که بستری برای انتقال دیتا فراهم می‌کنه. این کابل در سرعت و میزان پهنای باند پوشش داده شده در شبکه تاثیر مستقیم داره. همچنین تجهیزاتی مثل رک و پچ پنل در نظم، مدیریت بهتر، عیب‌یابی سریع و امکان توسعه‌ شبکه تاثیر دارن.

مهم‌ترین تجهیزات پسیو شبکه شامل کابل، پچ کورد، پچ پنل، داکت، ترانکینگ، سوکت، کیستون و رک میشه که در ادامه هرکدوم رو به‌ صورت جدا معرفی و بررسی می‌کنیم.

1. کابل شبکه

کابل شبکه برای انتقال اطلاعات در شبکه استفاده میشه. این کابل‌ها به دو دسته‌ کابل مسی (برای فواصل کوتاه) و فیبر نوری (برای فاصله‌های طولانی) تقسیم میشن. کابل‌های مسی مرسوم در شبکه، کابل‌های زوج به‌هم تابیده هستن که از چهار سیم با رنگ‌های مختلف دو به دو به هم تابیده تشکیل شدن. کابل‌های زوج به‌هم تابیده بر اساس محافظت در برابر ایجاد نویز به انواع بدون شیلد (UTP) و با شیلد و فویل (SFTP) تقسیم میشن.

علاوه بر این بر اساس سرعت انتقال اطلاعات و پهنای باند هم انواع کابل شبکه دسته‌بندی‌های مختلفی دارن:

 • کابل CAT5E
 • کابل CAT6
 • کابل CAT6A
 • کابل CAT7

کابل شبکه CAT6 در حال حاضر پرفروش‌ترین و پرکاربردترین کابل بازار ایران است.

2. پچ کورد شبکه

انواع پچ کورد شبکه کابل‌های شبکه‌ای هستن که در اندازه‌‌های معمول مثل 1 یا 2 متر به فروش میرسن و دو سر اون‌ها به سوکت شبکه‌ RJ-45 وصل شده. البته انواع پچ کورد شبکه در بازار می‌تونن در متراژهای 10 سانتی متر تا 30 متر رو داشته باشن. استفاده از پچ کوردها راحته، به این دلیل که نیاز نیست برای اتصال زمانی صرف نصب سوکت به دو سر کابل بشه. بنابراین به طور کلی میشه گفت تفاوت‌ پچ کورد و کابل شبکه در اصل مربوط به متراژ و دارا بودن سوکت شبکه در دو سر پچ کورد هست که به صورت فابریک در کارخانه نصب میشه.

انواع پچ کورد شبکه هم مثل کابل شبکه از لحاظ قابلیت نویز پذیری به دو دسته تقسیم میشن:

 • پچ کورد شبکه UTP
 • پچ کورد شبکه SFTP
پچ کورد شبکه

3. داکت و ترانکینگ

داکت و ترانکینگ دو نوع از انواع تجهیزات شبکه پسیو هستن که برای نظم بخشیدن، جلوگیری از به هم پیچ خوردن و محافظت از کابل‌های شبکه در برابر عوامل محیطی در کابل‌کشی‌های روکار استفاده میشن. این دو در جنس‌های مختلفی تولید میشن، ولی جنس اکثرشون از pvc و پلاستیکه.

استفاده از داکت و ترانکینگ در مسیر کابل کشی، علاوه بر نظم دهی به کل شبکه، از کابل‌ها هم محافظت کرده و مدیریت اون ها رو آسان‌تر می‌کنه. بنابراین هم طول عمر و امنیت شبکه از این طریق افزایش پیدا می‌کنه.

انواع داکت برای استفاده از محیط هایی مختلف ساختار متفاوتی هم دارن:

 • داکت ساده
 • داکت شیاردار
 • داکت زمینی
 • داکت دیواری

تفاوت داکت و ترانکینگ

به ترانکینگ‌ها ترانک هم گفته میشه. ترانک‌ها معمولا بزرگ‌تر هستن و حجم کابل‌های بیشتری از خودشون عبور میدن. علاوه بر این امکان نصب کلید و پریز هم روی ترانکینگ وجود داره. به همین دلیل گفته میشه ترانکینگ برخلاف داکت ویژگی ماژولار بودن رو دارن.

اغلب مدل‌های داکت و ترانکینگ در برابر رطوبت و آب مقاوم نیستن و در محیط‌های سقف‌دار استفاده میشن. البته مدل‌هایی فلزی از این تجهیزات هم وجود داره که برای نصب در محیط بیرونی طراحی و مقاوم سازی شدن.

داکت و ترانکینگ

4. سوکت

سوکت‌ها به دو دسته‌ کلی سوکت شبکه و سوکت تلفن تقسیم میشن. سوکت شبکه به دو سر کابل شبکه متصل میشه تا بتونیم اون کابل رو به تجهیزاتی مثل روتر، سوییچ و… وصل کنیم.

سوکت شبکه‌ای که به دو سر کابل‌های شبکه وصل میشه، RJ-45 هست.

این سوکت 8 عدد پین داره که طبق دو استاندارد رنگ‌بندی T-568A و T-568B 8 رشته سیم کابل به اون‌ها متصل میشن.

سوکت شبکه

تمام دسته‌بندی‌هایی که برای کابل شبکه وجود داره در سوکت هم موجوده. دقت کنید که استاندارد کابل و سوکت یکی باشه. مثلا برای کابل Cat6 از سوکت Cat6 استفاده بشه.

5. کیستون

کیستون شبکه یا پریز در شبکه نقش رابط رو داره. کیستون دو بخش داره، یک ورودی که کابل شبکه بهش وصل میشه و یک خروجی که به پورت مادگی RJ-45 متصل میشه. کیستون‌ها مثل کابل و سوکت در انواع UTP، STP و… و استاندارهای مختلف Cat تقسیم بندی میشن. در زمان انتخاب کیستون توجه کنید که نوع کیستون‌ها با تجهیزات دیگه مثل کابل و پچ پنل یکی باشه.

کیستون شبکه

بعضی از کیستون‌ها قابلیت قفل شوندگی دارن، این قابلیت امکان متصل کردن کابل‌ها بدون ابزاری برای پانچ کردن رو میده.

6. رک

در پاسخ به سوال رک شبکه چیست می‌تونیم به صورت خلاصه بگیم که رک محفظه‌ای فلزیه که تجهیزات شبکه و سرور مثل سوئیچ، روتر و… در اون نگهداری میشه. دلیل این کار هم جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات، مدیریت راحت‌تر و ایجاد تهویه‌ای مناسب برای اون‌هاست. رک‌ها در اتاق‌های سرور و شبکه استفاده میشن و به دو دسته‌ کلی تقسیم میشن:

 • رک ایستاده

رک‌های ایستاده روی زمین قرار می‌گیرن. از لحاظ سایز بزرگ‌تر هستن (از 12 تا 47 یونیت) و تجهیزات بیشتری رو در خودشون جا میدن.

 • رک دیواری

رک‌های دیواری توسط ماژولی به دیوار نصب میشن. سایز رک‌های دیواری از 4 یونیت تا 12 یونیت هست و حجم و وزن کمتری از تجهیزات رو تحمل می‌کنن.

رک شبکه

به واحد اندازه‌گیری ارتفاع رک، یونیت میگن. هر یونیت معادل ۴٫۴۴۵ سانتی‌متره. رک‌ها متعلقات یا لوازم جانبی زیادی دارن که به مدیریت بهتر تجهیزات و محافظت از اون‌ها کمک می‌کنن. از متعلقات رک میشه به فن، سینی رک، لایت پنل، قفل رک، چرخ رک و پاورماژول اشاره کرد.

7- پچ پنل

پچ پنل شبکه یکی از انواع تجهیزات پسیو شبکه است که بودنش الزامی نیست ولی نبودش ممکنه در آینده باعث هدر دادن وقت و هزینه بشه. پس پچ پنل چیست؟ قطعه‌ای مستطیلی که تعداد زیادی پورت مثل 12 و 24 عدد روی اون قرار گرفتن. این قطعه رابطی بین کابل و تجهیزات اصلیه. کابل‌ها به جای اتصال مستقیم به این تجهیزات در یک مکان جمع میشن و وارد پچ پنل میشن. این کار باعث میشه تا در زمان توسعه‌ شبکه، وارد شدن یک کلاینت جدید دردسر زیادی نداشته باشه. علاوه بر این‌ها شماره گذاری پورت‌ها در پچ پنل به مدیریت بهتر کابل‌ها کمک می‌کنه.

پچ پنل‌ها بر اساس جنس، تعداد پورت‌ها، ماژولار بودن یا نبودن، شیلددار بودن یا نبودن و… به دسته‌های مختلفی تقسیم میشن.

پچ پنل شبکه

پچ پنل ماژولار قابلیت این رو داره که کیستون‌های مختلف برق و شبکه بهش وصل بشن. علاوه بر این در صورت خراب شدن یک کیستون نیاز به تعویض کل پچ پنل نیست.

برندهای معروف تولید کننده تجهیزات پسیو شبکه

برندهای زیادی انواع مختلف تجهیزات پسیو شبکه رو با مشخصات خاصی تولید می‌کنن. از معروف‌ترین و با کیفیت‌ترین این برندها میشه به البرز، دانوب، سوپیتا، لگراند و پایا سیستم اشاره کرد. البته گفتنش خالی از لطف نیست که هر کدام از برندها در یکی از تجهیزات شبکه موفق‌تر عمل کرده و به نوعی به برند برتر آن ابزار تبدیل شدن. به عنوان مثال داکت و ترانکینگ دانوب جایگاه ویژه‌ای در بین سایر برندهای داکت و ترانکینگ داره. یا در حوزه کابل شبکه و پچ کورد، دو برند لگراند و نگزنس نسبت به سایر برندها پررنگ تر هستن. به طور کلی میشه برندهای محبوب در حوزه تجهیزات پسیو رو به این صورت نام برد:

 • لگراند LEGRAND
 • نگزنس NEXANS
 • دانوب DANUB
 • اچ پی ایران HPI
 • اچ پی آسیا HPA
 • البرز ALBORZ
 • پایا سیستم PAYA SYSTEM
 • دی لینک DLINK

حرف آخر

در این مقاله به بررسی انواع تجهیزات پسیو شبکه پرداختیم و دیدیم که هر کدوم وظیفه‌ای مهم بر عهده دارن. در صورت نبود یکی از انواع تجهیزات پسیو شبکه، ممکن هست تا با خسارت‌های جبران ناپذیری مواجه بشیم. در نتیجه تا می‌تونید با این تجهیزات آشنا بشید و از اون‌ها در مدیریت و ارتقای‌ شبکه کمک بگیرید. مرسی از همراهیتون.

سوالات متداول

تجهیزات پسیو شبکه در چه مکان‌هایی بیشتر استفاده می‌شود؟

این تجهیزات اغلب در شبکه‌های بزرگ و تخصصی، شبکه‌های کوچک، بانک‌ها و هر فضایی که در آن شبکه کشی وجود دارد استفاده می‌شود.

در تجهیزات پسیو شبکه، کابل و پچ کورد چه تفاوتی با هم دارند؟

کابل شبکه و پچ کورد از لحاظ ماهیت هیچ تفاوتی با هم ندارند. به صورت کلی 2 تفاوت دارند:
1. متراژ: پچ کورد در کارخانه در متراژهای مشخصی به تولید می‌رسند.
2. سوکت: پچ کورد در کارخانه سوکت زده می‌شود ولی کابل شبکه هیچ سوکتی ندارد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x