معرفی و بررسی

مقایسه انواع کابل شبکه Cat5e ،Cat5 و Cat6

کابل شبکه مهم‌ترین بخش در ساخت یک شبکه است. با استفاده از اون می‌تونیم بین ساختارها ارتباط برقرار کنیم. این کابل انواع مختلف و درنهایت سرعت‌های متفاوتی داره. در این مقاله می‌خوایم انواع کابل شبکه رو با هم بررسی کنیم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشین.

محتویات فهرست

بررسی انواع کابل شبکه

انواع کابل لن که شامل کابل شبکه Cat5، Cat5e، Cat6 و غیره میشه، از پرمصرف‌ترین انواع کابل های شبکه در ایران هستن. هرکدوم از این کابل‌ها در انتقال اطلاعات سرعت‌های متفاوتی دارن.

مقایسه انواع کابل شبکه

این کابل‌‎ها که از نوع زوج به هم تابیده هستن، به چند دسته تقسیم میشن. کابل زوج سیم به هم تابیده، به دو دسته‌ی کابل‌های بدون شیلد و فویل (UTP) و شیلددار و فویل دار (SFTP) تقسیم میشن. البته مدل‌هایی هم با نام‌های FTP (فویل‌دار بدون شیلد) و STP (شیلددار بدون فویل) به بازار عرضه میشن.

کابل Cat5 چیست ؟

یکی از انواع کابل شبکه، کابل شبکه Cat5 هستش که معمولا از جنس مس بوده و به‌صورت رشته‌ای ساخته میشه. کابل‌های Cat5 برای انتقال داده با سرعت حداکثر ۱00 مگابیت در ثانیه استفاده میشن.

کابل شبکه cat5 چیست

کابل Cat5e چیست ؟

کابل شبکه cat5e نوع دیگه‌ای از کابل‌های category5 است که جهت انتقال داده‌ها تا میزان سرعت گیگابیت در ثانیه (۱000 مگابیت بر ثانیه) مورد استفاده قرار می‌گیرن. به این کابل‌ها، کابل شبکه Cat5e میگن.
حرف e در این کابل از واژه‌ی Enhanced گرفته شده که به معنای بهبودیافته است.

کابل شبکه cat5e چیست

کابل Cat6 چیست ؟

انواع کابل شبکه Cat6 هم سرعت انتقالی معادل ۱000 مگابیت بر ثانیه دارن که میشه گفت یکی از پرکاربردترین کابل شبکه در ایران هستن.

کابل شبکه cat6 چیست

تفاوت انواع کابل شبکه بر اساس سرعت

کابل Cat5e با سرعت انتقال حداکثر 100 مگابیت در ثانیه، کمترین میزان سرعت رو بین این سه کابل داره. بعد از اون، کابل شبکه Cat5e با حداکثر میزان سرعت 1000 مگابیت در ثانیه، سرعت بیشتری داره. در آخر هم کابل Cat6 با سرعت 1000 مگابیت در ثانیه، سرعتی برابر با سرعت کابل Cat5e داره. تفاوت کابل Cat5e و Cat6 در نوع ساختار داخلی‌ و پهنای باند اون‌هاست. فرق کابل Cat5e و Cat6، در میزان سرعت، نوع روکش اون‌هاست. همچنین، از دیگر تفاوت کابل Cat5e و Cat6، میزان پهنای باندیه که در اختیار کاربر می‌ذارن.

کاربرد انواع کابل لن بر اساس category

کابل‌های Cat1 عمدتاً جهت انتقال صدا با سرعت حداکثر ۱ مگابیت در ثانیه و کابل‌های Cat2 جهت انتقال صدا و داده‌ها با حداکثر سرعت ۴ مگابیت در ثانیه استفاده میشن.
کابل‌های شبکه‌ی Cat3، به منظور انتقال داده با سرعت حداکثر ۱0 مگابیت بر ثانیه به‌کار میرن.
کابل Cat5 برای انتقال داده با سرعت حداکثر ۱00 مگابیت در ثانیه کارایی داره. کابل‌ شبکه Cat6 هم سرعت انتقالی معادل ۱000 مگابیت در ثانیه داره. سرعت انتقال کابل Cat6a هم برابر با ۱0000 مگابیت در ثانیه است. کابل Cat7 نیز تنها برای تجهیزات شیلددار به‌کار میره و انتقال با سرعت بالا تا حداکثر ۱0000 مگابیت در ثانیه رو پشتیبانی می‌کنه.
در آخر، کابل‌های Cat8 امروزه با سرعت شگفت‌انگیز و پهنای باند بی‌نظیر ۲ گیگاهرتز به‌صورت محدود به بازار عرضه میشن.

حرف آخر

امروزه استفاده از انواع کابل lan بسیار رواج داره، چراکه برای ارتباط و انتقال بیشتر داده‌ها، باید از کابل شبکه استفاده کنیم. در این حین، کابل‌های شبکه‌ای هستن که به علت ساختار و میزان سرعت از همه بیشتر استفاده میشن. در این مقاله سعی کردیم انواع کابل شبکه رو که استفاده‌ی بیشتری در بازار دارن، بررسی کنیم. امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه. اگر سوالی داشتین، کامنت بذارین تا همکارهام خیلی سریع جوابتون رو بدن.

سوالات متداول

کابل شبکه Cat5e چه خصوصیاتی داره؟

نوع دیگه‌ای از کابل دسته پنجم که جهت انتقال داده‌ها تا میزان سرعت ۱000 مگابیت در ثانیه استفاده میشه، کابل Cat5e هستش.

تفاوت کابل شبکه Cat5e و Cat6 چیه؟

این دو کابل از دو روکش داخلی متفاوت و پهنای باند مختلف استفاده می‌کنن.

سرعت انتقال داده در کابل شبکه Cat5 چیه؟

کابل شبکه Cat5 با سرعتی برابر با حداکثر 100 مگابیت در ثانیه کار می‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا