PoE چیست و چه کاربردی دارد؟

با گسترش صنعت، تعداد دستگاه‌های صنعتی هم افزایش یافته. در هر کارگاهی یا کارخونه‌ای بی‌شمار دستگاه صنعتی وجود داره، که همین امر تعداد کابل‌ها و سیم‌ها رو افزایش می‌ده. شما یک کارخونه رو تصور کنید که بیش از صدها دستگاه داره. چقد کابل و سیم در این کارخونه هست. فناوری PoE اومد تا این همه بی‌نظمی و حجم بالای کابل‌ها رو کاهش بده. در این مقاله PoE چیست؟ می‌خوام توضیح مفصلی در مورد PoE و کاربردهاش براتون بگم.

PoE چیست

تعریف PoE

PoE مخفف عبارت Power over Ethernet هستش که یعنی تامین برق از طریق کابل اترنت. PoE در واقع یک فناوری هستش که به‌موجب این فناوری برق دستگاه از طریق کابل اترنت (کابل شبکه) تامین می‌شه. مثال ساده این فناوری زمانی می‌شه که دوربین مدار بسته به یک سوئیچ وصل می‌شه، و همین سوئیچ برق دوربین رو تامین می‌کنه. پس PoE یعنی استفاده از یک کابل، هم برای انتقال داده و هم برای تامین برق دستگاه.

PoE می‌تواند برای دستگاه‌های مختلفی استفاده شود.

PoE چطوری کار می‌کنه؟

خب … در دومین بخش «PoE چیست« بریم سراغ این‌که این فناوری چطوری کار می‌کنه؟ در مقاله‌ی انواع کابل شبکه و تفاوت فیبرنوری و زوج بهم تابیده، گفتیم که کابل‌های اترنت یا همون کابل شبکه، از 4 زوج سیم بهم‌تابیده تشکیل شدند. به غیر از کابل‌های گیگابایتی، معمولا فقط از دو جفت از این سیم‌ها استفاده می‌شه.

PoE از ظرفیت اضافی کابل اترنت استفاده می‌کنه. از همون دو جفت سیمی که معمولا استفاده نمی‌شه. از این دو جفت سیم، برای جریان برق استفاده می‌کنه. هر کابل اترنت بالاتر از Cat5 برای انتقال جریان مناسبه. از اون‌جایی که دو زوج سیم بهم‌تابیده برای انتقال داده، و دو زوج سیم بهم‌تابیده برای انتقال برق استفاده می‌شه، تداخلی در این بین بوجود نمی‌یاد.

یادتون باشه که فقط وجود کابل PoE کافی نیست. باید دستگاه مبدا و مقصد شما هم قابلیت‌های سازگار با این فناوری رو داشته باشن.

PoE چطوری کار می‌کنه

مزیت PoE؟

هر وسیله‌ای که قابلیت PoE داشته باشه، مثل تلفن‌های VOIP و روترهای بی‌سیم، دوربین‌های امنیتی IP برای تغذیه برق و جریان داده فقط به یک کابل نیاز داره. این امر موجب نصب ساده و هزینه‌ی کم‌تر می‌شه.

با وجود اتصال PoE شما از نظر مکان قرارگیری دستگاه‌ها هم، اختیارات بیشتری دارین، چرا که دیگه به پریز برق و منبع برق وابسته نیستید.

از نظر ایمنی هم، این فناوری PoE، ایمنی و قابلیت اطمینان بیش‌تری رو فراهم کرده. چرا که برق به جای انواع آداپتورهای مختلف، از یک منبع ثابت و پایدار تامین می‌شه. بنابراین خطر کمتری در تامین برق، نوسانات برقی، و آسیب رسیدن به تجهیزات وجود داره.

مزیت PoE استفاده کمتر از کابل و سیم

آیا PoE بر روی سرعت اینترنت تاثیری داره؟

از آن‌جایی که در زوج بهم‌تابیده، از دو زوج سیم برای ارتباطات داده‌ای و دو زوج سیم برای جریان برق استفاده می‌شه، قابلیت PoE تاثیری بر روی سرعت اینترنت نداره.

چطوری از PoE استفاده کنیم؟

کافیه تجهیزات شما با PoE سازگار باشه. اگر دوربین شما قابلیت PoE داشته باشه، دیگه نیاز نیست با یک کابل به سوئیچ وصل بشه و با یک کابل به پریز برق. تنها اتصال به سوئیچ کافیه (البته پورت‌های سوییچ هم باید این قابلیت رو داشته باشن).

اگر دوربین شما از PoE پشتیبانی می‌کنه، اما سوئیچ از اون پشتیبانی نمی‌کنه، کافیه از یک آداپتور PoE استفاده کنید. این آداپتور دو پورت داره: یکی برای داده (ورودی Rj-45) و یکی برای برق. سوئیچ به ورودی داده وصل می‌شه. یک آداپتور برق هم به ورودی برق وصل می‌شه. سپس یک خروجی آداپتور PoE که یک پورت شبکه RJ-45 هست، به دوربین وصل می‌شه و اونو فعال می‌کنه.

تجهیزات PoE

اصطلاحات مربوط به POE

PD

PD یا Powered Device دستگاهیه که دارای قابلیت PoE هستش، و از توان دستگاه دیگر، از طریق یک کابل شبکه، برای تامین برق خودش استفاده می‌کنه. در مثال بالا، دوربین مداربسته یک PD هست.

PSE

PSE دستگاه دارای قابلیت PoE هست که برق مورد نیاز PD رو تامین می‌کنه. در مثال دوربین مدار بسته، سوئیچ که تامین‌کننده‌ی برق دوربین هست، PSE هستش.

آداپتور PoE

نسل‌های مختلف PoE:

این فناوری اولین بار در سال 2003 توسط سازمان استاندارد IEEE معرفی شد. در حال حاضر، 4 نسل از این فناوری وجود داره. طبیعیه که هر چی نسل بالاتر بره، قابلیت‌ها افزایش پیدا می‌کنه و دستگاه‌های مجهز به PoE هوشمندتر می‌شن. در این قسمت از مقاله‌ی PoE چیست، می‌خوام انواع PoE رو بهتون معرفی کنم:

Type1:

نسل اول از PoE هستش، که همون PoE گفته می‌شه. دستگاه‌های مجهز به این فناوری با استاندارد IEEE 802.3af سازگار هستن و تا توان الکتریکی 15.4 وات رو می‌تونن تامین کنند. این نسل در سال 2003 معرفی شد. در حال حاضر در بسیاری از تجهیزات شبکه مثل سوئیچ‌ها و اکسس پوینت‌ها استفاده می‌شه.

Type2:

نسل دوم PoE هست، که به +PoE مشهوره. این نسل با استاندارد IEEE 802.3at شناخته شده. دستگاه‌هایی که قابلیت +PoE رو دارن، تا 30 وات هم می‌تونن انرژی تامین کنن که دو برابر نسل قبلی هستش.

فناوری PoE از کابل زوج بهم تابیده استفاده میکنه

Type3:

نسل سوم PoE با ++PoE یا UPoE شناخته می‌شه. در این نسل، از هر 4 زوج بهم‌تابیده برای انتقال جریان الکتریکی استفاده می‌شه. این نسل با استاندارد 802.3bt  معرفی شده و تا توان 60 وات -که دو برابر نسل قبل خودشه رو می‌تونه تامین کنه. با استفاده از این نسل، می‌شه توانی به‌اندازه‌ی یک سیستم ویدیو کنفرانس رو تولید کرد.

Type4:

جدیدترین نسل PoE هست که در سال 2018 معرفی شده. این نسل به عنوان PoE توان‌بالا شناخته می‌شه و با استاندارد 802.3bt معرفی شده. Type 4 تا توان 100 وات رو می‌تونه تامین کنه. این نسل برای تامین نیاز تجهیزات پیشرفته شبکه و اینترنت اشیا بوجود اومد.

با استفاده از این تکنولوژی، می‌شه برق تلویزیون و حتی لپ تاپ رو از طریق کابل شبکه تامین کرد؛ که این خودش یک انقلاب بزرگ محسوب می‌شه.

اما برای PoE چه کابلی نیازه؟

یکی از نکات مهمی که در استفاده از PoE اهمیت داره، انتخاب کابله. ایمنی، کیفیت و قابلیت اطمینان تا حد زیادی به کابل بستگی داره. در انتخاب کابل معیارهای زیر رو در نظر بگیرید:

کابل PoE

سایز و نوع رسانا:

مقاومت الکتریکی در کابل شبکه باعث ایجاد حرارت می‌شه. معمولا کابل‌ شبکه Cat6 و کابل شبکه Cat7 قطر بیشتری از Cat5 دارن. هر چی قطر مغزی بیشتر باشه، مقاومت کم‌تر و گرمای تولیدشده هم کم‌تره. در واقع یک کابل شبکه Cat6 نسبت به یک کابل شبکه Cat5e حدود 20 درصد گرمای کم‌تری تولید می‌کنه.

از طرفی، دقت داشته باشید که مغزی‌های CCC یا تمام مس مقاومت بسیار کم‌تری از مغزی‌های CCA یا آلومینیوم با روکش مس دارند. به همین دلیل، گرمای بسیار کم‌تری تولید می‌کنن. بنابراین، استفاده از کابل‌های شبکه CCA برای استفاده از فناوری PoE به‌هیچ‌عنوان منطقی نیست، حتی در نسل‌های اول و دوم PoE.

ساختار کابل شبکه:

منظورم از ساختار کابل شبکه، از نظر شیلددار (STP) یا بدون شیلد (UTP)  هستش، که در مقاله انواع کابل شبکه بررسی کردیم. ساختار هم مثل دو معیار قبلی، در دمای کابل تاثیر داره.

معمولا کابل STP ، گرمای کم‌تری نسبت به کابل UTP‌ دارند.

مکان و شیوه نصب:

اگر کابل‌ها به هم نزدیک باشن، گرمای بیش‌تری تولید می‌شه. استفاده از کابل‌ها در فاصله‌ی مناسب، اهمیت داره.

دمای قابل تحمل کابل:

هر کابلی تا حدی تحمل گرما رو داره، که توسط شرکت تولیدکننده مشخص می‌شه. حداکثر دما معمولا 60، 75 یا 90 درجه هستش. دمای بیش‌تر، به معنی قابلیت بیش‌تر کابل در خنثی کردن گرما هست.

کابل PoE

حرف آخر

PoE کاربرد گسترده‌ای داره. در تجهیزات شبکه و صنعتی و سیستم‌های دوربین مداربسته، بیش‌تر کاربردهای اون به چشم می‌خوره. برای استفاده از این فناوری، هم به قابلیت‌های دستگاه مبدا و هم دستگاه مقصد و هم کابل‌تون دقت کنید، تا بتونید از این فناوری حداکثر استفاده رو داشته باشید. اگر هر سوالی در این زمینه براتون پیش اومد، کافیه همین‌جا برای ما کامنت بذارید یا با کارشناسای آریا شبکه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *