انواع کابل‌های شبکه|تفاوت کابل شبکه UTP، FTP و SFTP

کابل‌های زوج تابیده‌شده دارای انواع بدون شیلد (UTP) و شیلددار (STP) هستند که در این مقاله می‌خوام انواع کابل‌های شبکه رو از نظر نوع شیلد به شما معرفی کنم. اولین بار کابل‌های شیلددار در محیط‌هایی نظیر کارخانه‌ها و مناطقی که تجهیزات الکترونیکی زیادی داشتن، مورد استفاده قرار گرفتن. این روزها، با توجه به قیمت مناسب، کابل‌های شیلددار نسبت به کارایی که دارن، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرن. من در این مقاله به بررسی انواع کابل شبکه می‌پردازم.

احتمالا واژه‌هایی مثل UTP، SFTP، FTP و واژه‌هایی از این دست، به گوش خیلی از ماها آشنا نباشه چون کمتر کسی وقتی داره با دوستش حرف می‌زنه میگه: راستی کابل‌های جدید SFTP رو دیدی؟ هفته‌ی پیش ازش رونمایی کردن! اگر بخوام به صورت خلاصه بگم، این کلمه‌هایی که بعد از اسم کابل شبکه میاد، مخفف کلمه‌های مختلفی هست. البته ناگفته نماند که به نوع محافظ و فویلی که به دور کابل و یا زوج سیم‌های اون پیچیده شده هم، گفته میشه. حالا وظیفشون چیه؟ محافظت از کابل در برابر تهدیدات خارجی مثل تداخل برق. وظیفه‌ی دیگشون، جلوگیری از ایجاد نویز و تداخل الکترومغناطیسی (EMI) در انواع کابل‌هاست. در ادامه‌ی این مقاله معنی هر کدام از این واژه‌ها رو توضیح میدم و تفاوت کابل شبکه UTP، FTP و SFTP را بررسی می‌کنم. پس تا انتهای مطلب با من همراه باشید.

نامگذاری انواع کابل‌ شبکه از لحاظ نوع شیلد

زوج سیم بهم تابیده یا Twisted Pair از لحاظ نویزپذیری و نوع شیلد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شن. این دسته‌ها از استاندارد نامگذاری مشخصی پیروی می‌کنن و به‌صورت کلی X/YTP نامگذاری می‌شن.

 • X: نشان‌دهنده‌ی یک یا دو شیلد کلی هست که به دور همه 4 زوج پیچیده شده.
 • Y: نشان‌دهنده‌ی شیلدی هست که به دور تک تک زوج‌های تابیده‌شده پیچیده می‌شه.
 • TP: مخفف عبارت Twisted Pair است.

از طرفی شیلدها می‌تونن از نوع فویل (Foil) یا شیلد بافته‌شده (Braided Screen) باشن. اگه شیلد از نوع فویل یا شیلد بافته‌شده باشه به ترتیب حروف F و S به جای X یا Y قرار می‌گیرن. در صورت به‌کارگیری هر دو نوع شیلد از SF و در صورت عدم استفاده از شیلد از U (مخفف Unshielded) استفاده می‌شه.

به‌طور مثال، یکی از انواع کابل‌ شبکه، کابل F/UTP به معنی کابلی هست که یک فویل کلی به دور زوج‌ها تابیده شده، اما به دور تک تک زوج‌ها هیچ‌گونه شیلدی وجود نداره.

کابل شبکه U/UTP یا Unshielded Twisted pairs

کابل‌های UTP هیچ لایه‌ی محافظی از جنس فویل و شیلد ندارن. UTP متداول‌ترین انواع کابل شبکه در شبکه‌های رایانه‌ای کوچک و اترنت دفتری با فاصله‌ی استاندارده. به دلیل هزینه‌‌ی کم‌تری که در مقایسه با دیگر کابل‌ها داره، تا جایی که بشه از این کابل‌ها استفاده می‌شه. به تصویرش دقت کنید؛ فقط یک پوشش معمولی روی سیم رو داره.

کابل-U-UTP

شاید با خوندن حروف اختصاری این کابل‌ها، متوجه منظور از نام‌گذاری اون‌ها نشیم. به طور خلاصه، کابل شبکه UTP به کابلی گفته میشه که چهار زوج سیم به هم تابیده داره و از هیچ‌گونه شیلدی در آن استفاده نشده. در عوض، پیچش متقارن در سیم‌ها، یک خط انتقال متعادل به وجود میاره که به کاهش نویز و EMI کمک می‌کنه. کابل U/UTP در دسته‌ی ارزون‌ترین و در حال محبوب‌ترین‌ها قرار می‌گیره. در کل، توصیه شده از این نوع کابل در شبکه‌هایی که حساسیت در انتقال اطلاعات وجود داره، استفاده نشه.

کابل شبکه F/UTP یا Foiled with Unshielded Twisted Pairs

کابل-F/UTP

این کابل دارای فویل است و تمام کابل را در بر می‌گیره، در واقع، زوج سیم‌های به هم تابیده‌ی اون، بدون هیچ‌گونه شیلد یا فویلی هستند.

کابل F/UTP بسیار شبیه به کابل UTP هستش با این تفاوت که در زیر روکش این کابل یک محافظ آلومینیومی (فویل) به‌کار رفته که هر 4 زوج سیم مسی رو در بر می‌گیره. نام دیگر این کابل، کابل شبکه FTP هستش. استفاده از کابل‌های F/UTP معمولا در استاندارد 10GBaseT رایجه. در کابل‌های FTP دیگه‌ی هر زوج، سیم محافظ نداره و فقط رویه‌ی آلومینیومی کلی هست. این کابل‌ها برای کف کارخونه‌ها، توی آسانسورها و هر جایی که احتمال تداخل وجود داره، کاربرد دارن.

اگر خواستید چندتا کابل با نوع مختلف رو با هم ترکیب کنید، حواستون به امپدانس و این‌که با هم منطبق باشن، باشه.

کابل S/UTP یا Shielded With Unshielded Twisted Pairs

کابل S/UTP-Cable

کابل S/UTP یک محافظ بافته‌شده (braid screen) دور خودش داره و هیچ‌گونه فویلی نداره. وظیفه‌ی اصلی شیلد محافظ بافته‌شده (به اختصار: شیلد) محافظت کابل از تداخل الکترو مغناطیسیه. کابل‌های S/UTP با نام STP هم شناخته می‌شن، اما باید دقت داشت که فقط این کابل با این اسم شناخته نمی‌شه و کابل‌های دیگه‌ی لیست هم ممکنه با نام STP نام‌گذاری بشن. این کابل قادر به پشتیبانی از سرعت انتقال بالاتر در فاصله‌های طولانی‌تره. به دلیل نوار بافته‌شده‌ای که دور سیم‌ها هست، مقاومت مکانیکی بیش‌تری داره و به‌راحتی مخدوش یا بریده نمی‌شه.

 گفتیم که شیلدی که در کابل‌ها استفاده میشه برای محافظت از آن‌ها در مقابل تهدیدات خارجیه. اطراف کابل S/UTP یک شیلد پیچیده شده که قادر به پشتیبانی از سرعت انتقال بالاتر در مسافت‌های طولانی‌تر نسبت به U/UTP است. البته این کابل را با اسم STP هم می‌شناسند. اما مراقب باشید، چون برای محافظ کابل‌های دیگری هم از این اسم استفاده می‌کنند.

 

کابل SF/UTP یا Shielded and Foiled With Unshielded Twisted pairs

کابل SF/UTP Cable

شاید طولانی بودن اسم این کابل شما رو به اشتباه بندازه که با کامل‌ترین نوع کابل طرفید، اما نه. درسته که به دور کابل، هم محافظ و هم فویل پیچیده شده، اما زوج سیم‌های اون، بدون محافظن. البته باید این رو هم اضافه کنم که فویل و شیلد پیچیده شده به دور کابل، از اون در برابر EMI محافظت می‌کنه.

کابل SF/UTP همون‌طور که از اسم این نوع کابل شبکه مشخصه و هر دو حرف S و F در ابتدای اون اومده، دارای فویل و شیلد بافته‌شده به دور کل کابل هست و هیچ شیلدی روی تک تک زوج سیم‌های اون وجود نداره. در هنگام خرید، ممکنه این کابل رو با نام STP یا SFTP نام‌گذاری کنن.

کابل U/FTP یا Unshielded With Foil Twisted Pairs

کابل U/FTP Cable

کابل شبکه ftp به دور خودش، هیچ فویل یا شیلدی نداره اما زوج سیم‌هایی که استفاده شدند، از فویل پیچیده شده اطرافشون بهره می‌برند. در واقع در این نوع کابل هر 4 زوج سیم مسی دارای محافظ فویل هستن اما خود کابل شبکه از هیچ شیلدی بهره نمی‌بره. استفاده از این نوع کابل در استاندارد 10GBaseT به‌خوبی جواب می‌ده و با خیال راحت می‌تونید برای شبکه‌ی خودتون از این نوع کابل استفاده کنید.

کابل F/FTP یا Foiled With Foiled Twisted Pairs

کابل F/FTP Cable

این کابل دارای یک محافظ فویل است که زوج سیم‌های پیچ خورده‌اش هم هر کدام دارای محافظ فویلی هستند. کابل F/FTP شباهت زیادی به F/UTP دارد. استفاده از این نوع کابل معمولا در استاندارد 10GBaseT رایجه. در این نوع کابل، حتی زوج سیم‌ها هم نمی‌تونن روی هم نویز بندازن.

کابل S/FTP یا Shielded with Foil Twisted Pairs

کابل S/FTP Cable

کابل شبکه sftp که شباهت زیادی به F/FTP دارد، دارای 4 زوج سیم به هم بافته شده است که هر کدام، از فویل پیچیده شده به اطرافشون بهره می‌برند. اما به دور کابل، به جای فویل، یک محافظ بافته شده قرار گرفته. وجود فویل به دور هر زوج سیم، باعث کاهش تلاقی با جفت‌های مجاور و کابل‌های دیگر می‌شود.

کابل SF/FTP یا Shielded and Foiled with Foiled Twisted Pairs

غول مرحله آخر کابل‌هایی که بررسی کردیم همین SF/FTP هست که تمامی محاسن محافظ‌ها را تو خودش داره. مثلا، هم دور کابل، شیلد و فویل پیچیده شده و هم دور زوج سیم‌ها فویل وجود داره پس این کابل دارای بهترین سطح محافظت در برابر تداخلات است.

تفاوت کابل شبکه SF/UTP و S/FTP در درجه‌ی اول به مکان قرار گرفتن شیلدهای اونا برمی‌گرده. کابل شبکه S/FTP از یک شیلد بافته شده به دور کل کابل به‌منظور کاهش اثرات نویز و تداخل الکترومغناطیسی و 4 فویل که به دور هر زوج سیم پیچیده‌اند، تشکیل شده. وجود فویل به دور هر زوج‌سیم باعث می‌شه تا تداخل سیگنال (به‌خصوص از طرف سایر زوج‌ها) در کابل به‌حداقل خودش برسه.

 

مزیت U/FTP نسبت به F/UTP

عملکرد بهتر: در صورت نصب صحیح، کابل‌های U/FTP عملکرد متقابل برتر و مقاومت در برابر نویز رو فراهم می‌کنه. Crosstalk زمانی است که سیگنال در یک زوج سیم به‌هم‌تابیده با سیگنال در یک جفت پیچ‌خورده‌ی دیگه، تداخل داره.

سهولت نصب: با سرعت پیچشی کم‌تر و بدون تقسیم عرضی، خاتمه‌ی کابل‌ها ساده‌تره و نصب کابل‌های CAT6A U / FTP رو آسون‌تر می‌کنه.

مسیریابی انعطاف‌پذیرتر و راحت‌تر: بدون تقسیم عرضی، قطر کابل در کابل‌های CAT6A U / FTP بسیار کمتره. کابل‌های نازک‌تر انعطاف‌پذیرتر هستن و مسیریابی اون‌ها آسون‌تره. کابل‌های نازک‌تر نیز امکان جریان بهتر هوا رو فراهم می‌کنن که می‌شه به صرفه‌جویی در انرژی کمک کنه. کابل‌ها انعطاف‌پذیر و سبک هستند.

 

تفاوت‌های انواع کابل شبکه UTP، FTP و SFTP

  • هر دو کابل FTP , SFTP  از نوع شیلددار هستن.
  • در کابل UTP از هیچ‌گونه شیلد یا فویلی استفاده نشده، در صورتی که دو کابل دیگر، دارای شیلد یا فویل هستند.
  • در هر دوی آن‌ها، هیچ گونه شیلدی دور تک تک زوج‌ها قرار نداره.
  • بر روی کابل FTP یک فویل کلی پیچیده شده ولی در کابل SFTP علاوه بر فویل، یک شیلد بافته شده نیز به دور زوج‌ها قرار داره.
  • کابل شبکه SFTP مقاومت بیشتری در برابر نویز و تداخل الکترومغناطیسی داره.
  • کابل SFTP مقاومت فیزیکی بیشتری داره، اما کابل FTP انعطاف‌پذیرتره.
  • کابل شبکه SFTP گرون‌تره.
  • کابل‌های شبکه FTP و SFTP جزو کابل‌های شبکه با کیفیت اما گرون بازار محسوب می‌شن و معمولا کابل‌های شبکه Cat6 به بالا به این صورت ساخته می‌شن. البته کابل‌های شبکه Cat5e نیز گاهی اوقات به‌صورت شیلددار ساخته می‌شن.

در این مقاله سعی کردیم تفاوت بین اصطلاحاتی که در کابل‌ها وجود داره را بررسی کنیم و فرق بینشون را بفهمیم. اگر در جایی از متن ابهامی وجود داشت خوشحال می‌شم تو قسمت نظرات سوالاتتون را جواب بدم. ممنون که تا انتهای مطلب همراهم بودید.

کابل‌های شبکه یکی از ملزومات اصلی شبکه هستن. مثل هر چیز دیگه‌ای، اول نیاز و شرایط خودتون رو بسنجید تا ببینید که کدوم کابل براتون مناسبه. اهمیت داده‌ها، شلوغی و خلوتی شبکه، سطح نویز و این‌که کابل‌ها کجا قرار می‌گیرن، همه عواملی هستن که در انتخاب از میان انواع کابل شبکه سهم دارن. در این مقاله سعی کردیم تفاوت بین اصطلاحاتی که در انواع کابل شبکه ها وجود داره را بررسی کنیم و فرق بینشون را بفهمیم. اگر در جایی از متن ابهامی وجود داشت خوشحال می‌شم تو قسمت نظرات سوالاتتون را جواب بدم. ممنون که تا انتهای مطلب همراهم بودید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *